A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Ukrajina - Průvodce

Jaký způsob dopravy je nejideálnější, si přečete dále: Cesta na Ukrajinu a cestování po Ukrajině.

Cesta na Ukrajinu

Autobus

Autobusové spojení jednoznačně doporučuji. Je sice méně pohodlné, zato ale poměrně levné. A navíc vám ušetří nervy při tahání informací z Českých drah. (Chtěl jsem jet do Kyjev a a v informační kanceláři Českých drah mi řekli, že mi můžou prodat lístek přes Berlín a Minsk, ale že bych kvůli tomu potřeboval tranzitní vízum přes Bělorusko. Proto jsem raději jel přímým autobusem Praha – Kyjev .) Mnoho Ukrajinců jezdí do Česka za prací, a díky tomu má Česko přímá autobusová spojení téměř se všemi velkými ukrajinskými městy několikrát týdně.

Vlak

Vlakové spojení s Ukrajinou sice existuje, ale koleje na Ukrajině mají jiný rozchod než v Česku a na Slovensku. Proto se vlaku na hranici mění podvozek, což může trvat klidně i deset hodin. Ukrajinci, kteří takto cestují, o tomto vědí, a proto na hranicích přesedají na autobus, zatímco neznalí cizinci dlouhé hodiny čekají na hranicích.

- http://www.poezda.net/en/web

Letecky

Kyjev i další velká ukrajinská města mají mezinárodní letiště. Přímé lety z Prahy nemíří jen do Kyjeva , ale i do jiných měst. Letenky na Ukrajinu jsou ale výrazně dražší než autobusová spojení. Je to i proto, že sehnat lowcostovou letenku na Ukrajinu není zdaleka tak snadné, jako ji získat do západních zemí.

Cestování po Ukrajině

Maršrutky

Maršrutky (maršrutnoje taksi) jsou asi nejtypičtějším dopravním prostředkem pro Ukrajinu. Jedná se o malé dodávky, které mají v zavazadlovém prostoru namontována sedadla. Na frekventovanějších trasách jezdí podle jízdního řádu, na méně frekventovaných vyjíždí, až ve chvíli, kdy se dostatečně zaplní cestujícími. Maršrutky jsou většinou velmi přeplněné lidmi. Proto se často platí tak, že se při nastupování namáčknete, kam to jde, a řidiči peníze pošlete po ostatních cestujících. Pokud nemáte přesný obnos, budou vám peníze nazpět stejným způsobem i vráceny, v tomto případě se ani nemusíte obávat, že byste o své peníze nazpět přišli.

Vlak

Ukrajinské vlaky jsou pohodlnější, levnější a pomalejší než české vlaky. Největším problémem při kupování lístku může být, že ho prostě neseženete. Nestává se to vždycky, ale může se vám to velmi pravděpodobně stát, pokud budete chtít v létě jet vlakem směrem k moři. Místní spekulanti si totiž lístky koupí v předstihu a pak je nabízí lidem za zvýšené ceny. Můžete si lístek buď od spekulanta koupit anebo raději jet autobusem, to je zcela na vás. Také si můžete legálně koupit lístek za vyšší cenu do kupé, který pravděpodobně ještě půjde sehnat, ale cestovat ve dvoumístném kupé se nedoporučuje kvůli bezpečnosti. Čím více lidí kolem vás, tím lépe. Cesta vlakem přes půl Ukrajiny (například Kyjev - Užhorod , Kyjev - Krym , Kyjev - Lvov ,…), která trvá akorát přes noc je unikátní šancí trochu pokonverzovat s místními lidmi - viz Krásný zvyk ve vlaku. Ukrajinské vlaky mají tři třídy. 3. třída, tzv. plackarta, je v podstatě průchozí vagon s lehátky, rozdělený na oddělení o šesti lehátkách, kde jsou třikrát dvě lehátka nad sebou. (Tedy žádná tři lehátka nad sebou, jak je to u nás při cestě vlakem z Česka na Slovensko.)

Lehátka jsou měkká a pohodlná, navíc kromě prostěradla na přikrytí dostanete ještě tlustou peřinomatraci, kterou si obalíte dalším prostěradlem, aby vás nerušilo drncání vlaku. (Opět luxus oproti českým nočním vlakům.)

Druhou třídou se myslí čtyřmístné kupé a první třídou je dvoumístné kupé, které se ale nedoporučuje kvůli bezpečnosti.

- http://www.poezda.net/en/web

Autobus

Na Ukrajině jezdí mnoho autobusů různých velikostí od rozměrů maršrutky až po rozměry naší Karosy. Většinou ale vypadají jako autobus, kterým jeli gymnazisti na lyžák ve filmu Sněženky a machři. Dále na Ukrajině funguje společnost Autolux (Абтолюкс), což je v podstatě fialová obdoba české Student Agency. Jednání na prodejních místech, kvalita autobusů i servis je na úrovni západních standardů. Společnost ale není umístěna na západě, a tak je samozřejmě všude azbuka a mluví se ukrajinsky nebo rusky.

- http://www.autolux.ua/english/ (stránky firmy Autolux v angličtině)

Taxíky

Pokud chcete jet například z Kyjevského letiště do centra Kyjeva , musíte si rozhodně dát pozor, aby vás řidič nenatáhl. V menších městech jezdí mnoho taxikářů (většinou Lady), které místní používají, pokud již nejede maršrutka. V tomto případě je méně pravděpodobné, že vás taxikář natáhne.

Autostop

Z doslechu vím, že je stopování na Ukrajině běžné a že je zvykem se domluvit na ceně za svezení. Nicméně jsem to nikdy nezkoušel – tyto informace mám od lidí, co byli v létě na Zakarpatské Ukrajině. Já jsem byl na workcampu na východní Ukrajině a místní campleader nám stopování velmi nedoporučoval. Raději jsme ho tedy poslechli.

V ukrajinském vlaku (nahrál: admin)
V ukrajinském vlaku
gazik - jediné vozidlo, co vás vyveze na Drahobrat (nahrál: admin)
gazik - jediné vozidlo, co vás vyveze na Drahobrat
gazik - jediné vozidlo, co vás vyveze na Drahobrat (nahrál: admin)
gazik - jediné vozidlo, co vás vyveze na Drahobrat
gazik - jediné vozidlo, co vás vyveze na Drahobrat (nahrál: admin)
gazik - jediné vozidlo, co vás vyveze na Drahobrat
v gaziku (nahrál: admin)
v gaziku
místní koráb silnic (nahrál: Kamil Hainc)
místní koráb silnic
školní autobus (nahrál: Kamil Hainc)
školní autobus
železniční trať v Zakarpatí (nahrál: Kamil Hainc)
železniční trať v Zakarpatí
železniční trať v Zakarpatí (nahrál: Kamil Hainc)
železniční trať v Zakarpatí
interiér vagónu (nahrál: Kamil Hainc)
interiér vagónu
úzkokolejka Iršava - Beregovo (nahrál: Kamil Hainc)
úzkokolejka Iršava - Beregovo
železniční nádraží v Oděse (nahrál: Kamil Hainc)
železniční nádraží v Oděse
černomořský přístav v Oděse (nahrál: Kamil Hainc)
černomořský přístav v Oděse
lanovka na pláž v Oděse (nahrál: Kamil Hainc)
lanovka na pláž v Oděse

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA