A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Ukrajina - Diskuze

Původní dotaz

Znejte svá práva

26.05.2009 16:26:16 | jirstr
jirstr
Pravidelní návštěvníci této diskusní stránky mě už trochu znají. Upozorňuji, že jsem Čech, který je čtyři roky ženatý s Ukrajinkou z Poltavské oblasti. Za ty čtyři roky jsem Ukrajinu navštívil v průměru dvakrát do roka (tedy až do loňské letní mozkové mrtvice, která mi poněkud převrátila život vzhůru nohama). Dál bych chtěl o sobě prozradit, že se s lidmi z Ukrajiny stýkám z pracovních důvodů jako kolega asi od začátku nového století a s mnohými jsem si vytvořil myslím přátelské vztahy a vždy se snažil jim pomáhat - překonat jazykovou bariéru, pomoct najít bydlení atd. A celou dobu mě doslova pilo krev, jak dokáží lidé z jedné země ubližovat svým krajanům a těžit z jejich neznalosti, vycházející z pochopitelné neznalosti jazyka, zákonů a z toho plynoucího strachu z úřadů a úředníků. Nemluvím tu o okrádání Ukrajinských dělníků mafiemi jejich krajanů na nádražích. To už je doufám minulostí. Nemluvím ani o vykořisťování prostých pracujících "klienty". To je bohužel jev, který asi funguje v každé době a v každém etniku, které je postaveno do podobné situace jako Ukrajinci, tedy před nutnost migrace za prací mimo svou rodnou zem.
Mluvím o tom, že i byrokratický aparát českého státu, dává cizincům mnohá práva, kterých však většinou cizinci nevyužívají prostě proto, že je neznají a v případě potřeby řešení nějakého problému jsou nuceni se spokojit s jedinou odmítavou odpovědí nedbalého úředníka a pochopitelná jazyková bariéra jim brání dočíst se v zákonech pravdivé informace, nebo se snažit dosáhnout toho, nač mají právo.
Rád bych, aby se v tomto tématu ozvali především Ukrajinci, kteří mají s něčím takovým osobní zkušenost. Nejsem právník, ale třeba někdo další má stejnou zkušenost a s pomocí zákona ji dokázal vyřešit. Snažme se tedy využít tuto možnost a pomoci si navzájem při řešení nejrůznějších životních situací, při kterých narazíme na neochotu úředníků.
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
24.04.2016 15:35 89.102.240.***
Re: Svatba není neřešitelný problém  

Souhlasím se vším, co zde napsal " jirstr ", také jsem se oženil na Ukrajině v Kyjevě a bylo vše bez problému, jen z vízem máme problém, jelikož má
žena si dala mé jméno a tak musíme 2 měsíce čekat, než si vyřídí všechny
své dokumenty a vízum, jen doufám, že vše už bude v pořádku a brzy přijede
za mnou do Česka.
Věřte, že svatba na Ukrajině je bez problému, alespoň u mě tak bylo.

Vendula
17.10.2013 14:53 188.75.168.***
Re: Dotaz na pas  

Nám vyřízení pasu na ukr. ambasadě /Brno/ trvalo půl roku - vina Ukrajiny, ambasada za to nemůže. Dle ukr. zákonů máte nárok na vyřízení pasu v kratší lhůtě, ale zaplatíte jednou tolik peněz. Nejlepší, když si zavoláte přímo na konzulát pod který spadáte, anebo zajet na Ukrajinu - tam budete mít pas hotový za 14 dní, ale též si připlatíte.

Eva.V. 10.10.2013 14:37

Jinak žádnou kartičku nemá,překlenovací štítky mu lepí přímo do pasu každé 2 měsíce...proto už nemá stranky v pase

• Anonym (2)
Eva.V. 10.10.2013 14:35

Manžel je tu zatím pouze na překlenovací štítky,jelikož jsme řešili nějaké problémy,žádali jsme o přechodný pobyt,který ale není ještě vyřešený.

• Anonym (4)
Eva.V. 10.10.2013 14:34

Řešíme tu menší problemy,ale ty zde nechci psát,máme zažádáno o přechodný pobyt,ale ještě není nic vyřízené...

• Anonym (1)
  • Anonym (2)
Luboss 09.10.2013 14:48

Jak dělá ambasáda pasy to nevím protože to se řídí zákony Ukrajiny. Nicméně otázka: jaký pobyt má manžel nyní? Pokud má dlouhodobý tak by měl mít kartičku o povolení a štítek netřeba lepit pokud nechcete vycestovat mimo EU.

• Anonym (1)
  • Anonym (5)
Helena
08.10.2013 20:47 194.228.20.***

Proč máte s Prahou špatnou zkušenost? To dlouhé vyřizování pasu je chyba ze strany Ukrajiny ne Prahy nebo Brna. A na cizinecké nemají s pasy nic společného, tam vyřídí trvalý pobyt. Máte zažádáno? Když jste manželé, nechápu, proč nemá trvalý pobyt. Ráda bych ti poradila, zařídila jsem příteli vše skoro bez problémů. No-parkrát jsem se rozčílila, ale máme trvalý pobyr, práci i pas-beru to jako velký úspěch. Nechcdeš mi napsat jiný kontakt?

Eva.V. 08.10.2013 15:29
Dotaz na pas  

Dobrý den jsem Češka a vzala jsem si Ukrajince.Měli jsme zde na území ČR nemylé problémy,takže ted žádáme o přechodný pobyt pro mého manžela,jelikož ale dostává každé 2 měsíce překlenovací štínek,má už pouze 1 stránku volnou v pasu.Tutíž musíme žádat o nový pas,aby byl co nejdříve hotový.Nevíte někdo,na které ambasádě dělají rychleji pasy?S Prahou máme špatnou zkušenost!Kolik stojí a jaké jsou potřeba dokumenty? Ani cizinecká policie Vám nic neřekne,ty na Vás pouze koukají skrz prsty!!! Děkuji za odpověd

• Anonym (1)
  • Anonym (8)
Luboss 07.08.2013 14:50
Re: manželství s Ukrajinkou - změna příjmení manželky  

Nikoliv, to platí vždy když je jeden z manželů ze země mimo EU. Pokud máte ale spolu dítě tak by mělo být o starost méně neboť dítě je občanem EU a mohli by (a podle mě by měli) od výslechu upustit. Tehdy se jedná o sloučení rodiny nejenom ty a manžel ale i ty a dítě a tehdy by byl výsledek výslechů nedůležitý.

Neregistrovaný uživatel
07.08.2013 12:07 92.62.224.***
Re: manželství s Ukrajinkou - změna příjmení manželky  

dotaz pro Luboss-,
dobry den,jestli jeto pravda,tak se mam naco tesit :-(
sem vdana,manzel obcan EU,sice nejsme spolu dlouho,ale mame dite.Pred mesicem sem pozadala o prechodny pobyt,takze nevim,o vyslechu nebyla rec,asi to plati jen pro snatek cech

• Anonym (1)
  • Anonym (3)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu