A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Ukrajina - Diskuze

Původní dotaz

Ukrajina není jen Zakarpatí

15.03.2009 10:24:13 | jirstr
jirstr
Stejně jako většina Čechů jsem ještě před deseti lety považoval Ukrajinu za zemi zaostalou a chudou, jak nám ji prezentovala televize. Ukrajince jsem měl za mafiány nebo zaostalé námezní dělníky s IQ houpacího koně, se kterými není radno se zaplést, Ukrajinky za prostitutky, v lepším případě za ženy, které do Česka přijely jen proto, aby tu "uhnaly" ženicha, který je i jejich početnou rodinu zabezpečí na věčné časy.
Pak jsem se dostal do kontaktu s normálně pracujícími ukrajinskými ženami, které doma nechaly malé děti i stárnoucí rodiče, po kterých se jim pochopitelně stýská, poznal na stavbách pracující ukrajinské muže, kteří doma museli nechat své ženy, děti a vše, co mají rádi, aby jejich nejbližší neumřeli hlady, a začal jsem se na tyhle lidičky dívat jinak.
Před pěti lety jsem se seznámil se svou dnešní manželkou, která je - jak jinak - z Ukrajiny. Po dalším roce a půl jsme se vzali a já poprvé cestoval do její vesnice, tedy PHT 1800 km vzdáleného od mé rodné Prahy.
Děsil jsem se toho, co mě čeká. Silnice jen hliněné, splachovací záchody, sprcha a vůbec tekoucí voda, to my bylo jasné, že je z oblasti sci-fi. Žena i ostatní ukrajinští přátelé mi sice tvrdili opak, ale kdo by haněl rodnou hroudu, že?!?
Pro jistotu jsem si ještě jednou prošel internet, a z něj na mě vylézaly jen časy a kolorit Nikoly Šuhaje a tedy maximálně 20.let 20.století. Autobus, do kterého jsem v Praze nastupoval, se sice tvářil "zápaďácky", ale já už z internetu všechno znal a věděl svoje. Protože jsem prospal skoro celé Polsko, byl jsem dostatečně fit a bdělý, abych si Ukrajinu vychutnal hned od hranic. Ten první dojem, spojený s všudypřítomnými celníky se samopaly, mě vrátil před rok 89, ale pořád to nebyla ta 20.léta. Ta bohužel přišla hned po překonání hranice a v prvních selách. Sice se tu míchala a míchá dodnes ta architektura a doba Nikoly Šuhaje, normálních "evropských moderních" poměrů a jakýchsi podivných miniatur úspěšných časů velké Rusi, ale silnice tu byly asfaltové(i když tak na úrovni našich opuštěných okresek), lidé nepostávali žebrajíce kolem cesty ze "západu", dokonce i děti byly obuté a oblečené.
Asi potvrdí každý, kdo tu kdy byl, že to je jiný svět, který se navíc mění čím blíže jste Kyjevu, a pak Oděsse, ale rozhodně to není ten svět, který nám prezentovala média. A bohužel často prezentují dodnes.
Tento příspěvek píši, abych všem případným zájemcům o cestu na Ukrajinu řekl, že Ukrajina není jen "Podkarpatská Rus", ani jen nádherný Kyjev nebo okoulující černomořská letoviska.
Ukrajina je ohromná země - ve srovnání s Českem - plná nádherných a zajímavých míst se svou mnohdy utajovanou a tedy i tajemstvími opředenou historií i nejistou budoucností, kde žijí miliony obyčejných lidí - krásných mladých děvčat, nádherných zralých žen, pracovitých mužů, ale i neuvěřitelně úplatných úředníků a policistů, nezaměstnaných opilců a mladých mužů, kteří pijí ještě víc, protože před sebou nemají příliš nadějnou perspektivu.
Pojedete-li na Ukrajinu, nezastavujte se v nádhernou přírodou obdarovaném Zakarpatí, ani v zlatými kopulemi chrámů svítícím Kyjevě. Navštivte i ostatní místa někdejší obilnice Fvropy. A dejte nám vědět, jaké to tam bylo!
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Petr Hráček 30.01.2010 12:49
RE: Na Ukrajinu již po třetí a snad né na posled.  

Arobahno: Ohledně Vaší jízdy vlakem, musím s Vámi souhlasit. Ne jen Kijevské nádraží, ale i jiné nádraží jsou velmi čistá a vlakový personál je celkem příjemný. Já jel vlakem Na Azovské moře a měl jsem možnost jet v kupé i tzv. plackart. Na jihu vám k vlaku navíc nosí různé pamlsky a občerstvení i chalodne pivo. S vaší cestou autem tak souhlasit nemůžu, protože dopravní značení bylo velmi kvalitní a já nezabloudil. Mapu jsem si koupil až na Ukrajině, protože pro české vydavatele map Evropa končí obvykle na Slovensku, maximálné ještě do Kyjeva. Řídil jsem se podle značek ukazatelů a vše bylo v pořádku a nezabloudil jsem. Snad jen na dálnici Kyjev Oděsa byli velmi malé cedule. V noci je spousta cedulí nečitelných. Je tam vidět jen jedno písmenko, ale nejsem bezmozek, ne? S policií jsem problémy neměl a to mě i měřili, ale funguje tam dobře upozornění od ostatních řidičů blikáním, že je předemnou kontrola a já zpomalil. Průměrně jsem jel 100 km/h. Když jsem jel vlakem sám a na kyjevském nádraží jsem se zeptal vojáků na radu, tak mě seřvali jak malého kluka co prej lezu na Ukrajinu a neumím jazyk. To jsem ještě tenkrát mluvil špatně rusky, ale teď se domluvím všude.

• Anonym (14)
arobahno 17.01.2010 11:28
Zase pár poznatků..  

Tentokrát jsem se rozhodl na Ukrajinu letět,je to rychlejší a na hranicích se vám nikdo nehrabe v kufrech ( což je v případě cesty autem docela ponižující)
Nebudu tady psát zážitky z cesty ani tady nechci psát o tom,jací jsou na Ukrajině lidi.
Mohu však říci jen jedno - ještě před několika lety by mě v životě nenapadlo ject na Ukrajinu protože ..cituji:Ukrajince jsem měl za mafiány nebo zaostalé námezní dělníky s IQ houpacího koně, se kterými není radno se zaplést, Ukrajinky za prostitutky, v lepším případě za ženy, které do Česka přijely jen proto, aby tu „uhnaly“ ženicha, který je i jejich početnou rodinu zabezpečí na věčné časy. No a dnes je situace jiná,poznal jsem ,že lidé na ukrajině jsou zcela normální lidé.Dovoluji si tvrdit ,že někteří lidé tady v Česku mají hodně co dohánět!!
V současné době je u mě situace taková,že se připravujem na svatbu a já bych se nejraději odstěhoval z Teplic do Charkova. Má přítelkyně to sice moc nechápe a stále má zato,že ČR je rájem na této planetě,ale já mám poněkud jiný názor.Zatím nevím jak to všechno dopadne,samozdřejmě ,že já bych raději zůstal doma,mám tu práci ,přátele,rodiče atd. ,ale má přítelkyně je doma na Ukrajině a také tam má přátelé a práci.. Asi to vyřešíme tak,že tady budem půl roku pracovat a pak hajdy na Ukrajinu,no a pak zase zpět do Čech ;-) Mám pocit ,že to bude docela pestrý život :-)
četl jsem tady několik příspěvků na téma :svatba s Ukrajinkou... no a já se asi brzo přidám s psaním příspěvků,protože jsem začal také chystat vše ,co je potřeba ke svatbě s Ukrajinkou.. Hned z počátku jsem byl rozčarovám tady na matrice,když jsem tady žádal o potvrzení o tom,že nejsem ženat...jaké bylo mé překvapení ,když jsem zjistil,že paní matrikářka napsala příjmení mé přítelkyně s koncovkou OVÁ !!!! Ona jednoduše změnila příjmení a tudíž tento dokument je zcela k ničemu,protože na Ukrajině neznají co je to ová.. ( proně to bude prostě jiné příjmení!! Když jsem chtě ,aby to paní matrikářka předělala,tak následovala docela nechutná hádka,kterou paní matrikářka zakončila větou : co je mě do nějaké Ukrajinky!!! poté následoval rozhovor s panem starostou a zítra si snad půjdu vyzvednout toto potvrzení,které bude již v pořádku..
Docela se hrozím toho,co nás jěště čeká....
Zpět na téma :Ukrajina není jen Zakarpatí..
Ano ,Ukrajina není jen Zakarpatí,je tu mnoho krásného a zajímavého.Cestu na Ukrajinu mohu vřele doporučit!!!

• Anonym (7)
Queryman
22.12.2009 08:21 193.165.13.***
Rady na cestu  

Margot, poraď prosím tě nějakou (kulturní, historickou, přírodní) zajímavost k navštívení v okolí L´viva - nejlépe v okruhu do 50 - 100km. Budu tam teď autem přes svátky a hledám možnosti jak strávit volný čas i mimo samotné město.

margo 21.12.2009 12:32
RE: RE: RE: Rady na cestu  

To vam slibuji ja,ale trocho pozdeji,jak to vsechno preberu.Za 20 let se mi nastradalo.To,ze neni Ukrajina jen Zakarpati,je sice fakt,ale je to i tak, ze na ty krasy a rozmanitost je na tom (asi spolu s Krymem) fakt nejlepe, v ostatnich mistech spis narazove a musis vedet, co chces videt.Ja mam napriklad chalupu 220 km od Kyjeva - pred Poltavoj,jsou takove lazne - Mirgogod, zahradou mi protika reka, po ktere plavou labute a s vodovodu tece mineralka.Jsou to ekologicky nejcistejsi mista na Ukrajine -vyzkum roku 2008, dokonce pred Karpaty.Doneck je sverazny,same doly a neni cim dychat, ale lidi jsou tam verni a spravni.Mezi Charkovem a Doneckem zase krasna priroda,slana jezera, ciste lesy a svata mista.Piste, poradim.

• Anonym (9)
frybynka 16.12.2009 15:19
RE: Na Ukrajinu již po třetí a snad né na posled.  

Taky přidám zážitek s policajty na Ukrajině. Jedem si v klidu 80tkou a v tom nás ve vesnici staví policajti. A že prý jsme jeli rychle(radar neměli),poznali to podle toho,že jsme toho žigula co jel před námi dojeli moc rychle. :-( :-D . No ale nechtěli jsme se hádat protože jsme jeli na hranice a vraceli se do Česka. Tak na adresu manž.rodičů za 3měs přišla pokutka-na naše 600kč.

frybynka 16.12.2009 15:13
RE: Jsem ukrajinka  

Super příspěvek od Anjuty. Je fajn,že máš nadhled a optimistický přístup. Můj manžel je ukrajinec a má taky české přátele. Těch tupců co se povyšují naštěstí není mnoho. :-)

arobahno 16.12.2009 12:25
Na Ukrajinu již po třetí a snad né na posled.  

Zdravím,
na Ukrainu jsem jel poprvé před rokem a každý,komu jsem řekl že jedu do Charkova vlakem a ještě ke všemu sám,odpověděl že jsem blázen a že se už v životě nevrátím.
Já jsem měl také strach.. Dokonce,když jsem viděl v Praze na nádraží vlak,kterým jsem měl odject,tak jsem chtěl utéct... prostě jsem se bál do něj vlézt...prostě jsem měl takovej divnej pocit z toho,že budu 2,5 dne sedět ve vlaku,ve kterém bude spousta různých mafijánů atd. Když jsem však pstoupil do vlaku,tak jsem hned poznal že je všechno jinak.Mohu říct snad jen jedno.Z této cesty vlakem přez Kijev do Charkova jsem se opravdu bál o mou maličkost,ale pouze ve vlaku,který jel z Teplic do Prahy !! To samé platí o nádražích,čechách je všude plno všelijakých žebráků a pobudů a každý pomě pořád něco chtěl,ale když jsem v Kijevě vylezl z vlaku a čekal jsem 6 hodin na vlak do Xarkova,tak jsem za celou tu dobu na nádraží neviděl jediného somráka nebo cikána.Pravda je ,že je tam vidět všude přítomná policie a měl jsem z ní také určitý respekt,ale stěžovat jsem si rozhodně nemohl.Zpátky jsem jel také vlakem a mohu říct ,že za těch pár hodin ve vlaku,jsem poznal spostu přátel a to včetně ukrainského nádražáka ,od kterého jsem koupil celou uniformu.
Letos v létě jsem jel zase na Ukrajinu,ale již né vlakem,ale autem.Jedíné s čím jsem měl problém, byla orientace.. něměl jsem žádnou mapu a jel jsem jen z paměti ( nejsem přeci žádný bezmozek..) no jo,ale ono to není tak jednoduché.. značení u silnic skoro žádné a jezdit v noci a za deště po silnici ,a které není ani vodorovné značení je za trest!!
Další problé byl u benzínového čerpadla,protože já jsem si chtěl jen dotankovat,ale nevěděl jsem kolik,no a v tom je ten problém,protože na Ukrajinských pumpách se asi všude platí předem a pak se tankuje.Další potíž byla v tom,že se mě vždy snažila obsluha čerpadla přesvědčit otom,že jsem blbej,protože chci natankovat benzín,ale na autě mám napsáno 1,9TD.. to,že víko kufru a tudíž i cedulka 1,9TD pochází z jiného auta jsem jen těžko vysvětloval.
Co se týka silnic,tak mohu říct ,že je tam hodně velice slušných silnic,ale také je tam dost silnic,které nejsou ani na mapě a nebo na opak v mapě jsou,ale ve skutečnosti se jedná o lesní cestu .. (ještě že jsem měl v autě dvě náhradní kola.)
Ohledně korupce bych mohl také napsat také několik zážitků,ale napíšu zde však jen ten,jak se platí pokuta za překročení rychlosti.
To máte tak.. jsdete po krásné rovné silnisi rychlostí asi 130 km v hodině a najednou kde se vzal tu se vzal policejní vůz,hned mě bylo jasné co bude následovat a tak jsem také sám od sebe začal zpomalovat a poslušně jsem na pokyn policisty vypnul motor.. Pan policista na mě namířil cosi jako radar a na displeji bylo napsáno 81,5 .. z počátku jsem nevěděl o co jde,ale pak pan policajt řekl,že jsem jel moc rychle a že tady nelzya jezdit 81 km v hodině!! docela jsem se podivil,protože jsem jel hodně přez 100 km v hodině,no a tak jsem byl raději hodný a nechal jsem si vysvětlit,že tam kde nachoditsya zeleniy punkt,mozhno ezdit tolko skorostou 80 km/h.Nu i potomu,chto ya oschibil,to mne budet nado platit bolschoy schtraf.Nu chto delat .... u menya uzhe net mnogo deneg,nu policist skazal: nu skolko u tebya Pavel? i ya otvetil: 60 griven... i neskolko cheskih deneg.... nu policist skazal to,chto eto malo i spraschival chto v maschine nahoditsya,nu ya skazal to,chto v maschine tolko schkoladka i yabloka,nu davay 60 griven i schkoladku,nu ya dal schkoladku i vse bilo horoscho. No a dál jsem už žádnou kontrolu nepotkal.No a s tou rychlostí je to tak,že každý do jede kolem a policajt ho zastaví,tak vždy překročí rychlost,protože na tom ručním radaru je pokaždé 81,5 km/h a tudíž se vždy platí.. Bacha na to! a pokud možno rozdělte si peníze na více míst,to aby byla možná případná pokuta nižší... stačí totiž ukázat jen to co máte a dají pokoj.
Na hranicích nebyl problém s Ukrajinskýma celníkama ,ale problém byl u Slováků ( prolezou celé auto a všechno prohrabou!! nevyplácí se nic pašovat!!! já měl zašité nějaké cigarety a hodně jsem se potil,když jsem vyděl ,jak se dělá prohlídka. Bacha na to!!!!!!
Mé poznávací cesty po Ukrajině se stále opakují a jezdím tam rád.Dokonce jsem si tam našel něvěstu a pokud bych se někdy chtěl někam stěhovat,tak bych možná i hodně uvažoval o nějakém městě na Ukrajině... když si totiž představím,že tady si vydělám za měsíc 15,000 korun a nic za to nekoupím.. stačí to v podstatě jen na složenky... tak v Xarkově se za takové peníze dá žít docela velice slušně,což jsem poznal i podle toho,že když jsem chodil každý večer do restaurace na víno a malou večeři,tak jsem tam byl vždy pouze s přítelkyní.... ostatní lidi tam prostě nechodí..Proč asi,že?? když tam stojí láhev Staropramenu 7 Hřiven a výplata je 2000 hřiven...
No abych to zkrátil,tak za týden tam jedu zase.. teda ted\' tam pro změnu letím...
Pár fotek z cest je tady
http://arobahno.rajce.idnes.cz/Cesta_do_Charkova/
http://arobahno.rajce.idnes.cz/Cesta_do_Karpat/
:-)

• Anonym (1)
  • Anonym (1)
Anjuta
19.11.2009 19:19 78.110.210.***
Jsem ukrajinka  

Ahoj lidíčky jsem se ukrajinka už 7 let bydlim v ČR ano jsem tady provdana ale ne proto že bych si chtěla zajistit život bez problemu nic takovýho jseme tady protože manžela miluji:-)
Jinak co se tyče Ukrajiny je pravda že je tam velka korupce jezdime tam za rodičemy tak 2-x do roka a pokaždé musime platit policajtum :-( Naštěsti dobu kdy jsem musela behat po uředech kvuli dokladum mám za sebou paltila jsem snad všude kam jsem vešla bez peněz semnou nikdo nechtěl ani mluvit .Ale přez to všechno ukrajincy nejsou jen mafiani jsou to hodný a velicé hostitelcky narod . Mohu doporučit Zakarpattja je to nadhérný kraj krasná přiroda .Určitě souhlasim že silnicé jsou v katastrofickém stavu ale i přez to všechno stoji za to se tam podivat :-D
Jinak ještě musim podoknout že tady ukrajinci kteřy pracuji v ČR nejsou to všechno jen špatný lide kteřy jen chlastaji každý človek je jiný .
Ještě musim řict že za ti 7 let co bydlim v ČR jsem se nesetkla s tim že by mě nikdo řek že jsem špatna nebo prostitutka nebo nevim co vše jen proto že jsem ukrajinka myslim si osobně že jsem zapadla do tehlé společnosti mám hromadu kamaradek češek a v pohodě .Je pravda že občas se mě ptaji že to na ti Ukrajině musi bejt hrozně a t.d . Jedině co mě vadi to jsou hranicé kde po mě pořad chtěj penize a naležitě mi ukazuji že už nejsem ukrajinka i když mám ukrajinské občanstvi ;-)

• Anonym (1)
  • Anonym (2)
pfr
30.09.2009 09:18 85.71.201.***
Šacká jezera na Volyni - skvěle!  

Letos jsme s pritelkyni navstivili Sacka jezera, samozrejme Sviťaz a jeste jedno dalsi - Pisocne. Pratele, jsou to skvela mista! Tak cistou a pruzracnou vodu jsem videl jen nekde za Bratislavou. Borovice, pisek, vlny skoro morske. Lidi jsou velice prijemni, opilce jsem vubec nevidel, nikdo neobtezoval (no, ze mluvime cesky, a chteji se kamaradit, jako v Kolocave :-x )... Je tam pomerne cisto, Zakarpati se muze schovat se svym bordelem v potocich a zlodejskou tezbou dreva. Cesty hladke, jsou skoro jako v CR... Velky asi minus je, ze pousteji strasne nahlas docela debilni hudbu z kazdeho baru, coz tu prirodu a klid hodne rusi. Tam navic poradaji festaky (На хвилях Світязя a pod.), takze s tou hudbou bude v toto obdobi jeste hur... Ale mozna uz jsem ve svych 35 prilis stary, abych tohle chapal.
Maji tam obecnou "turbazu", kde jsou obnovene pokoje, jsou ale drahe - cca 1000 kc za noc, dalsi jsou levnejsi, ale neobnovene jeste ze sovetskeho obdobi, takze jsou ve hroznym stavu. Ubytovani v soukromi doporucuji - 40-60 UAH ze cloveka za noc, vsude ve vesnici jsou tabule ala Zimmer Frei. My jsme se zastavili v lese mezi vesnici Sviťaz a turbazou, takovy dreveny hotylek, 80 UAH ze cloveka-noc (320 kc za dve osoby dle dnesniho kurzu), sprcha a zachod jsou spolecne (voda byla ze studny, trochu mineralni, takze trosicku zapachala jako skazene vejce = zakarpatsky burkut). Neni ale tam problem stanovat, maji tam stanove mestecko, ale klidne nekde na brehu take muzete stanovat (i pres zakaz, asi to nikdo nehlida), pokud se nebojite, ze vas sezerou komary.
Vyhoda pmn je, ze tam vubec nebyli Cesi (kteri jsou obvykle vsude :-P), prevazne Ukrajinci, Belorusove a Polaci z pohranici. Jinak z ohledu na pomerne malou vzdalenost cca 700 km, to asi dlouho trvat nebude.
Jeli jsme tam z Mukaceva pres Lvov vlakem do Kovelja, odtud na jezera jezdi marsrutky (neberte ale ze zel. nadrazi, jsou predrazene!), jizdenka Kovel-Svitjaz stoji 15 UAH nebo tak nejak. Nektere fotky jsem vylozil na Panoramio, takze si ochutnejte!

• Anonym (2)
  • Anonym (3)
inana
03.07.2009 19:25 78.98.145.***
RE: Ukrajina není jen Zakarpatí  

Nevite co je paysec?nabizi to napr. hellomobile.

• Anonym (6)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu