A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Ukrajina - Diskuze

Původní dotaz

Svatba s ukrajinkou

02.06.2009 13:32:01 | Igor
Ahoj,
jsem čech a před pár dny jsem se oženil na ukrajině s ukrajinkou. Potřeboval bych vědět jestli a jak jí můžu vyřídit vízum v ČR, přece jenom Kyjev je poněkud daleko a to nemluvim o tom kolik tam na ambasádě asi bude lidí.
Ještě bych měl dotaz jestli nebudeme mít problém s oddacím listem, kterej sice přeložili správně, ale jmena v pasu jsou trochu jinná (ale je tam uveden ve spod dodatek ve kterém jsou jména podle pasu, až na její prostřední).
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Igor
02.06.2009 13:32:01 88.102.99.***
Svatba s ukrajinkou  

Ahoj,
jsem čech a před pár dny jsem se oženil na ukrajině s ukrajinkou. Potřeboval bych vědět jestli a jak jí můžu vyřídit vízum v ČR, přece jenom Kyjev je poněkud daleko a to nemluvim o tom kolik tam na ambasádě asi bude lidí.
Ještě bych měl dotaz jestli nebudeme mít problém s oddacím listem, kterej sice přeložili správně, ale jmena v pasu jsou trochu jinná (ale je tam uveden ve spod dodatek ve kterém jsou jména podle pasu, až na její prostřední).

jirstr 02.06.2009 16:41:42
RE: Svatba s ukrajinkou  

Igore, dovolím si

ti poradit, protože mám stejnou zkušenost (viz Téma : Znejte svá práva), i když 4 roky starou. Ale naštěstí se v tomto nic nezměnilo a pokud Ti bude někdo tvrdit něco jiného, tak nemluví pravdu.
Postup je následující: jednak nežádáš o vízum Ty, ale Tvoje žena! Vezme si oddací list, který jste dostali na Ukrajině, svůj rodný list v Ukrajinštině, Tvůj rodný list v češtině(stačí kopie) a svůj cestovní pas. S těmito doklady půjde na konzulát v Kyjevě (bohužel se nevyhne frontě a čekání, případně úplatku), vyplní žádost o vízum do 90 dnů, ke které přiloží zmíněné doklady, tedy jejich ověřené kopie. Vízum by, jako manželka občana EU, měla dostat prakticky na počkání a pak přijede za Tebou do Česka. A až tady řešte otázku příjmení (změny na Tvoje a s tím spojené změny cestovního pasu), ale nejdřív na cizinecké policii požádejte o povolení k trvalému pobytu. Do 90 dnů, kdy ji vyprší vízum, toto povolení k trvalému pobytu dostane. Mezi tím si na české matrice nechte registrovat svatbu i s upřesněním příjmení(přeložit ukrajinský oddací list není ve větších městech problém). Následně, až budete mít český oddací list se správným příjmením, i povolení k pobytu, požádáte i o změnu příjmení v tom povolení a pak i v cestovním pase. Pokud tedy Tvoje žena nechce české občanství, na které má podle mezinárodní úmluvy z roku 1958 právo bez ohledu na dobu prožitou v manželství, v Čechách atd. Jinak, když bude žádat tady na ukrajinském velvyslanectví o nový pas s novým příjmením, tak počítejte s možností, že po dobu, než bude pas vydán, nebude mít cestovní doklad, se kterým by odjela na Ukrajinu. A pracovníkům velvyslanectví to trvá pěkně dlouho.
Pozor si dejte také na tvar příjmení v dokladech. Byl jsem na polsko-ukrajinské hranici svědkem toho, jak Ukrajinku, nyní paní Novotnou, nechtěli vpustit do EU, protože v ukrajinském cestovním pase měla příjmení Novotnaja s manželem Novotnyj, zatímco počítač celníků znal jen paní Novotnou s manželem Novotným. Držím palce nejen s vyřízením dokladů. A pochopitelně gratuluju ke svatbě. ;-)

Igor
04.06.2009 19:36:11 88.102.99.***
RE: RE: Svatba s ukrajinkou  

Díky za radu, ale škoda že jsem se nezeptal dřív.
První co jsme udělaly je změna jejích dokumentů a teď se docela obávám se shodou jmen v cestovnim pase a oddacím listě (Jelikož mám ve jméně á a š, který oni napíšou v latince jako a a sh). A přeloženym oddacim listě, kterej budou na konzulátu (podle cizinecké policie) chtít, je to zaze š. Nehledě na to že já tam jsem napsanej jako ihor :) naštěstí aspoň se správnym dovětkem.
Ještě bych měl dotaz ohledně změny mého op, chtějí po mě, abych si zajel na zvláštní matriku v Brně kde by podle přeložený kopie vystavily českej oddací list, je nutný to zařizovat hned, nebo to počká až přijede?
Docela ti závidim, že už to máš za sebou, většinou jsem docela kliďas, ale z tohodle jsem dost naprášky ;)

• Anonym (1)
jirstr 04.06.2009 19:47:18
RE: RE: RE: Svatba s ukrajinkou  

Pokud jde o změnu dokladů tvé ženy - na Ukrajině je za pár hrivní možné všechno, tak zkuste stornovat změnu příjmení a vrácení starých dokladů. A pak udělejte tak, jak jsem psal. Pokud jde o brněnskou matriku, ta je určená pro evidenci svateb v zahraničí a měla by tam přeložený a notářsky ověřený ukrajinský oddací list poslat tvoje matrika podle místa bydliště. S tvým OP nemá nic společného, protože v OP už dávno není povinné mít uvedenou manželku. A vše ostatní musí na OÚ předat matrika místa bydliště. Rozhodně bych ale se vším počkal do příjezdu ženy do ČR. Hodně štěstí! A dej vědět jak to dopadlo!

Igor
04.06.2009 20:02:58 88.102.99.***
RE: RE: RE: RE: Svatba s ukrajinkou  

Mno pár hrivní, resp. dolarů už to stálo, aby se to vše urychlilo :-? ale řeknu jí ať mi pošle notářsky ověřený cestovní pas (až bude) a zajdu za tím tlumočníkem, říkal že když bude mít pas, napíše nám to ještě podle něj. Ještě jednou dík a ať vám to klape ;)

jirstr 04.06.2009 20:17:57
RE: RE: RE: RE: RE: Svatba s ukrajinkou  

Pozor na podvodníky!!! Žádný tlumočník ti nic nezařídí!! Jakmile bude mít žena pas s novým příjmením, ať jede na ambasádu žádat o vízum do 90 dnů. Jako rodinný příslušník občana EU, což potvrdí oddacím listem v ukrajinštině, jí vízum dají hned a může jet za tebou. A až tady žádejte o trvalý pobyt. V žádném případě nežádejte na Ukrajině!!! Z Ukrajiny by šli dokumenty i se žádostí do Čech a pak zase zpět, takže dvakrát tak dlouho. Celou tu dobu už můžete být spolu v Čechách. Nevím, odkud jsi, ale určitě je pro tebe Praha blíž než Kyjev. A tlumočníka potřebuješ na jedinou věc - aby ti přeložil ukrajinské dokumenty do češtiny. A napsat správné š a á je povinností každého překladatele. 8-O . Držím palce a nenech ze sebe dělat vola (myslím na úřadech). :-P

Renata off
05.06.2009 08:09:38 88.81.91.***

Igore:s tim přijmenim to nebude tak horké,ja mam v českém oddacim liste koncovku ychová,na překladu pro ukrajince mam koncovku ič.....muj muž ma v pase azbukou koncovku č a za lomitkem koncovku v latince ch..svatbu jsm měli tady v čr,takže at vladne zmatek :-D :-D :-D :-D ale je pravda,že za tech 11 let jsem s tím nemela nejaké vážné nepříjemnosti.
jirstr:zkus si prosim přečíst nový zákon o sloučení rodiny s osobou mimo EU,opravdu tva zkušenost před 4 lety je už stará ;-)

jirstr 05.06.2009 17:55:17

Renato off: zákon je věc jedna a realita života a zkušeností s úředníky věcí druhou. Opravdu mám zkušenost 4 roky starou, ale tebou uváděný zákon o sloučení rodiny s osobou mimo EU není případem pro Igora. Ten už je ženatý a jeho žena má tak automaticky status rodinného příslušníka občana EU a to, jestli je ona z Polska, Afriky, Ameriky nebo z Ukrajiny už v tu chvíli nehraje roli.

denis2660 21.08.2009 10:20:06

Ahoj Igore
Potreboval bych poradit,seznamil jsem se prez seznamku s ukrainkou.Asi po trech dopisech mi napsala agentura,ze ta dotycna neumi anglicky a ze jestli chci pokracovat,ze mi poslou cenik.Je to bezne na ukrajine a nebo je to podvod.
Diky za radu.

bugr 25.08.2009 12:00:45

že se k tomu ještě vracím, Renata má pravdu, zákon se změnil, rozhodně člověk nedostane trvalý ale přechodný pobyt. A nevím jaký jiný zákon než ten o sloučení rodiny na to aplikovat.
.
Já mám pořád nevyřešený problém, žena má v pase původní jméno a v té modré "občance" jméno moje a potřebujeme to dát do souladu a netuším jak to na Ukrajině probíhá, jak dlouho to trvá...

• Anonym (15)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu